Még mindig az olaj a legnagyobb biznisz a világon. Ezek a világ legjövedelmezőbb cégei
utolsó frissítés: 11:31 GMT +2, 2019. október 24.A világ legjövedelmezőbb cégeit válogatta össze a VisualCapitalist egyik legfrissebb bejegyzésében, ahol általános észrevételként írnak arról, hogy a legnagyobb „falatokon” egyre kevesebb cég osztozik. Példaként említik, hogy amíg az Amerikai Egyesült Államokban az állami cégek által generált összbevétel körülbelül 50 százaléka csupán 30 cégnél összpontosul, addig 1975-ben 109 vállalat érte el ugyanezt.
Ez a hatalomközpontú dinamika globális tendencia – írják a szerzők, akik azt is hozzáteszik, hogy így nem is csoda, ha a világ legjövedelmezőbb cégei olyan profitot generálnak, amely bármely könyvelőt zavarba hozna.
Forrás: VisualCapitalist.com. A fenti ábrák a világ 20 legnagyobb profitú vállalatát mutatják, előbb a napi profit, majd a másodpercenkénti bevétel mutatóival, dollárban értelmezve.
Az Aramco néven ismert szaúd-arábiai olajvállalat messze a világ legjövedelmezőbb vállalata, napi 304 millió dolláros és másodpercenként 3,519 dolláros jövedelemmel.
Az állami tulajdonban lévő vállalat nagyjából 2 trillió dollárt ér. A vállalat finomítóit nemrég érte dróntámadás, amely miatt ideiglenesen visszaesett a működése, de ez nem jelentett különösebben nagy gondot egy olyan cégnél, ahol a bevétel annyi, mint az Apple, az Alphabet és a Facebook jövedelme együttesen.
Az Aramco évi 111 milliárd dolláros nyereséget hajt be, ami az olajárak hordónkénti 50–70 dollár közötti értékéből jön ki. Érdekességként a szerzők összehasonlították az amerikai olaj-óriással, a Chevronnal, amely az S&P 500 index 20 legnagyobb vállalatának egyike, de 2018-ban csupán 15 milliárd dolláros profitot hozott, és jelenleg 221 milliárd dollárt ér a tőzsdén. Ez azt eredményezi, hogy a Chevron nagyjából az Aramco 10 százalékának felel meg.
A listán szereplő ázsiai cégek, a Samsung kivételével, állami tulajdonú kínai bankok. Az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború közepette ezek a kínai bankok nem nagyon adtak kölcsönöket. A Kínai Központi Bank az amerikai kereskedelmi vámokra való válaszreakcióként változatlanul hagyta a kamatlábakat a világszerte csökkenő kamatlábakkal szemben. A howmuch.net portál szerint ennek vegyes hatása lesz a toplistán szereplő kínai bankok jövedelmi rátáira.
A telekommunikációs és technológiai vállalatok szintén a legjövedelmezőbbek közé tartoznak. A top 10 vállalatból kettőnél az okostelefonok játszanak kulcsfontosságú szerepet. Lehetséges, hogy az Apple jövedelem csökkenés előtt áll, mivel az emberek többsége az olcsóbb modelleket választja. Annak érdekében, hogy ezt a tendenciát ellensúlyozzák, a Samsung például újból forgalomba hozta 2000 dolláros luxus összecsukható telefonját.
(VisualCapitalist, howmuch.net, szerk.)
jövedelemvilággazdaságlokális
A kormány előrejelzése szerint 4,4 százalékkal csökkent tavaly a gazdaság
Felmérés: minden második alkalmazott munkahelyváltáson gondolkodik
Liberalizáció: meghosszabbítanák a határidőt, ameddig a jelenlegi szolgáltatóval lehet szerződni
